Pokračovanie – Vitamíny 2

Články vitamíny / minerály s tým spojené pracovanie tela,
(píšem „všeobecne“ tzn nie úplne k vášmu telu!)
ktoré postupne som uviedla / uvádzam a  sú pre Vás,
ako forma virtuálnej  prednášky s  názvom = Kde robím chybu ???

Dagmar Revayová © 3 jún 2018

 
Štítna žľaza / Metabolizmus / Endokrinná sústava = žľazy produkujú biologicky aktívne látky – hormóny,  ktoré vo veľkom ovplyvňujú činnosť rôznych orgánov tela !!!! spolupracujú s nervovou sústavou a  nadobličkami !!!
Štítna žľaza = endokrinná žľaza; jej dva laloky ležia po bokoch štítnej chrupky hrtana.
hormóny: tyroxín, trijódtyronín.
Prištítne telieska , sú dva páry malých žliaz s vnútorným vylučovaním. –  Tvoria parathormón (PTH), ktorý zvyšuje hladinu vápnika v krvi, tým že ho uvoľňuje z kostí (aktivuje osteoklasty, ktoré rozrušujú kosti) a podporuje vstrebávanie vápnika v tenkom čreve, obmedzuje jeho vylučovanie v obličkách. Týmto procesmi udržuje stálu hladinu vápnika v krvi a mimobunkových tekutinách.
Hyperfunkcia: odvápňovanie kostí a následné ukladanie vápnika v mäkkých tkanivách ako sú obličky, srdce.
Hypofunkcia: v krvi je nedostatok vápnika, čo spôsobuje kŕče a svalové zášklby.
Štítna žľaza, patrí medzi väčšie žľazy. Má motýlikovitý tvar. Krídla zodpovedajú lalokom a telo je mostík štítnej žľazy. Môže sa výrazne zväčšiť počas tehotenstva a pri mnohých chorobách.

Dôležitosť jódu, podotýkam do tela prijímať v podobe stravy !
V oblastiach sveta, kde je nedostatok jódu (nenahraditeľný pri produkcii tyroxínu a trijódtyronínu) v strave sa môže štítna žľaza výrazne zväčšiť, čo vedie k opuchnutému krku !!

JÓD by som nechcela chemicky do tela aplikovať !
Radšej stravu, v primeranom množstve , lebo priveľa jódu v tele odchádzajú  obličky
Nepremýšľajte o tomto charakterom ani chuťovými bunkami. Telo /orgány vedia čo chcú a charakterom nepridávajte gramáž do tela ! nevážte stravu ,  váhou či rukou, pozeranie na gramy, pozeranie na čas v štýle a kedy som to naposledy jedla / jedol ?  atď. Všetko ma žiaduce aj nežiaduce účinky. Pokiaľ neviete či to máte jedávať často a ako často – nevsugerujte orgánom že to potrebujú !!
Treska
Mliečne výrobky
Tuniak
Vajcia
Slivky
Zmes fazúľ
kukurica.
makrela, tuniak, sardinky
 višne, čerešne, citrón,
 
Aby ste boli z časti v obraze ! Potrava ostáva v žalúdku približne 4 hodiny, mastné jedlá o niečo dlhšie. MAJTE NA ZRETELI VŚETKÉHO VEĹA ŚKODI !!!! POZOR dávkovanie je závislé od fyzickej kondície a veku človeka. OBRAZNE kde koľko je jódu :
 1 pohár (236 ml) mlieka obsahuje minimálne 88 mikrogramov a maximálne 168 mikrogramov jódu
 1 pohár (236 ml) mlieka obsahuje 59 – 112% odporúčanej dennej dávky jódu.
Skvelým zdrojom jódu sú aj jogurty. Jeden stredne veľký jogurt (236 ml) obsahuje približne 50% odporúčanej dennej dávky jódu (6).
Množstvo jódu v syroch významne závisí na druhu syra.

Tvaroh. V 162 gramoch tvarohu nájdeme 65 mikrogramov jódu.

Tuniak – jednej malej porcii (75 g) sa nachádza 17 mikrogramov jódu, čo odpovedá 11% odporúčanej dennej dávky

Väčšina živín (vrátane jódu) sa nachádza vo vaječnom žĺtku
 
Sušené slivky sú skvelým zdrojom jódu. Päť stredne veľkých sušených sliviek obsahuje 13 mikrogramov jódu, čo odpovedá 9% odporúčanej dennej dávky
 
75 gramov varenej fazule obsahuje 16 mikrogramov jódu

 
1. ENDOKRINNÝ SYSTÉM
Endokrinný systém tvoria endokrinné žľazy, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach organizmu.
 Hormóny sa prenášajú krvou k bunkám cieľových orgánov, ktorých činnosť ovplyvňujú už vo veľmi nízkych koncentráciách. Krvi v tele má človek 4 až 6 litrov. Krv sa pohybuje v cievach ovplyvnené srdcom. Prúdi to do, tepien, pľúc (cez pľúca krv prenáša kyslík do tela !!!
Bez krvi telesné tkanivá umierajú. Mozog je zasiahnutý ako prvý, cez  cievy !
Na zloženie má vplyv napr aj slezina a pečeň.
Pečeň = plní vyše 500 funkcií. Väčšinou je to úprava látok, ktoré môžu byť v krvi, a odstraňovanie to, čo tam nepatrí. Jednou zo základných funkcií pečene je spracovanie potravy prichádzajúcej z tenkého čreva. Časť potravy uskladňuje, časť premieňa a zvyšok posiela tam, kde je to potrebné. Ďalej odstraňuje z krvi jedovaté látky. V pečeni sa tvorí žlč, ktorá pomáha pri trávení tukov v tenkom čreve. A teplo, ktoré pečeň pri všetkej tejto práci vytvára, pomáha udržiavať telesnú teplotu.
Slezina = V prípade straty krvi sa slezina zmenší . Slezina predstavuje hlavnú filtračnú stanicu pre periférny priechod krvi, pretože na rozdiel od lymfatických uzlín nemá vytvorené prívodné lymfatické cievky. Jednou z hlavných funkcií sleziny je odstraňovaním starých a poškodených červených krviniek z krvi.
1.1 ŽĽAZY späté S VNÚTORNÝM VYLUČOVANÍM
· Podmozgová žľaza- hypofýza
· Šuškovité teliesko- epifýza
· Štítna žľaza
· Prištítne žľazy
· Nadobličky
· Langerhansove ostrovčeky v podžalúdkovej žľaze
· Pohlavné žľazy a dočasne tiež placenta
 
1.2.PODMOZGOVÁ ŽĽAZA- HYPOFÝZA
Má fazuľovitý tvar a je uložená pod podlôžkom (hypotalamus) v medzimozgu
Jej hormóny riadia hormónmi medzi mozog, rast kostry, na konci gravidity TVORBU MLIEKA, činnosť nadobličiek aj činnosť štítnej žľazy , u žien OVULACIU, u mužov semenníky !

1.3.ŠTÍTNA ŽĽAZA + príštitné žľazy
Nedostatok hormónu – nedostatočná činnosť ŠŽ u malých detí spôsobuje oneskorenie telesného a duševného vývinu. U dospelých dochádza k útlmu telesných funkcií. Prevenciou nedostatku jódu v potrave je jodidovanie kuchynskej soli.
Nadbytok hormónu – vedie k opačným prejavom ako nedostatok: dráždivosť, nepokoj, zrýchlená srdcová činnosť a chudnutie.

1.4.NADOBLIČKY
Sú párové žľazy na hornom póle obličiek. Majú 2 časti : kôru a dreň. Dreň nadobličky je vlastne premenené nervové tkanivo.
A/  Hormóny drene nadobličiek :
· Adrenalín a noradrenalín- oba hormóny povzbudzujú činnosť obehovej sústavy, zvyšujú činnosť srdca, zväčšujú prietok krvi v činných svaloch, zvyšujú hladinu krvného cukru a rozklad tukov. Tieto hormóny zvyšujú odolnosť organizmu proti stresu (mobilizujú zdroje energie, povzbudzujú činnosť obehovej sústavy a mozgu a zlepšujú dýchanie).
 
1.5 POHLAVNĚ ŽĽAZY
A/ Vaječníky 
B/ Placenta
C/ Semenníky
 
2.ÚČINKY HORMÓNOV NA ŽIVOT ČLOVEKA
Za všetkým, čo sa s nami deje a čo nás ovplyvňuje, stoja hormóny. Vo veľkej miere ovplyvňujú náš psychický stav a spôsobujú nám náladovosť, radosť, rozkoš, smútok a ďalšie pocity. Názov „hormón“ má svoj pôvod v gréckom slove „hormaó“, ktoré znamená poháňam, ale aj povzbudzujem. Sú to organické látky, ktoré v živom organizme vytvárajú žľazy s vnútornou sekréciou (v endokrinných žľazách): v hypofýze, nadobličkách, semenníkoch, vaječníkoch, štítnej žľaze, pankrease a prištítnych telieskach. Vylučujú sa do krvi, miechy a mozgovomiechového moku.
V organizme človeka fungujú akési vnútorné hodiny nastavené na 24 hodín. Súčasťou nastavenia organizmu je aj aktivita počas dňa a spánok počas noci.
Kontrolujú rast, energetickú výkonnosť, biochemickú činnosť tela, napríklad trávenie a tiež sexuálny vývin a jeho fungovanie. Takisto pomáhajú telu vyrovnať sa so stresom, nebezpečenstvom či únavou. Porucha v tvorbe hormónov môže poznačiť tak fyzický, ako aj psychický vývin

2.1.PUBERTA
Puberta začína vtedy ,keď podmozgová žľaza (hypofýza) vyšle telu signál, aby začalo vyrábať špeciálne chemické látky, ženské pohlavné hormóny ,tvoriace  sa vo vaječníkoch, ,ktoré sú len v ženskom tele. Puberta začína u každého z nás individuálne.
Mužský pohlavný hormón, ale v malom množstve sa syntetizuje aj u žien. Tvorí sa v semenníkoch a čiastočne v kôre nadobličiek. Počas puberty hladina tohto hormónu u chlapcov stúpa a vyvoláva rast pohlavných orgánov, vývoj sekundárnych pohlavných znakov a mužský typ sexuálnej orientácie.

Zmeny u dievčat  pri dospievaní:
– rast do výšky
– začiatok rastu prs
– telo sa žensky zaobľuje, rozšíria sa  boky a zoštíhli pás
– v podpazuší na nohách a v rozkroku začne rásť ochlpenie
– objaví sa výtok z pošvy
– človek sa začína viac potiť a  pot získava intenzívnejší pach
– začnú sa viac mastiť vlasy
– pokožka je mastnejšia a pravdepodobne sa na nej začnú objavovať vyrážky(akné)
– začiatok menštruačného cyklu

Zmeny u chlapcov pri dospievaní:
– rast do výšky
– v podpazuší na nohách a v rozkroku začne rásť ochlpenie
– človek sa začína viac potiť a pot získava intenzívnejší pach
– začnú sa viac mastiť vlasy
– pokožka je mastnejšia a pravdepodobne sa na nej začnú objavovať vyrážky(akné)

MOJA otázka pre všetkých čo ma POZNATE a mávate PORADENSTVO !!!
Uvedomujete si čo Vám píšem v písanom poradenstve „body“ o čom a k čomu a prečo ? prečo píšem  : obmedzte / vylúčte / nejedzte ?????

Dagmar Revayová © 3 jún 2018

Štítna žľaza zohráva v tele metabolizmus, krátke virtuálne video ako to funguje……….
pozerajte hlavne počítačovú simuláciu OBRAZU !

druhé video je z vysielanie v TV. TELEFONNE čísla  NEVOLAJTE, NEFUNKČNE, ide
o to aby ste boli v OBRAZE článok a realita = spojitosť