Nesúďte ľudí podľa obliekania

Objektívny človek premýšľa.
V minulosti neboli lietadlá, vlaky, autá, bicykle a predsa človek aj zvieratá putovali.
To bolo od vzniku Zeme. Nikto z nás / vás si to nemôže pamätať, pretože nežil v danom storočí .
Kalendár sa ešte vtedy nepísal…..
Keď sa pozrieme do života starších ľudí narodených 1923 -1930 povedali nie raz ako sa chodilo pracovať do iných štátov…. to ste určite počuli.
 Týchto ľudí, , stretávame už len zriedka ….čas, vek ale niektorý ešte žijú (viem to presne) .
Napr nie jeden Tesár, (jeden sa volá p. Jozef, počúvala som ho osobne v r. 1990) 
počas mladej fyz. zdatnosti a financiám pracoval  ako tesár v inej krajine.

aby ste boli v obraze napíšem aj , kedy vznikli lietadlá ???
V 15. storočí nakreslil Leonardo da Vinci helikoptéry s ručne poháňaný  rotorom.,  prvé použiteľné  helikoptéry schopné letu sa objavili až v 30. rokoch nášho storočia. Úplný vývoj leteckej dopravy začína v roku 1709 Ale prvé lietadlo vzniklo až v   v 19. storočí.
Prvé motorové lietadlo v Rusku mechanikom   A. F. Možajskijm, 1903 – lietadlo s výbušným motorom, 1907 – prvý vrtuľník vo Francúzku vymyslený a
1923 – prvý diaľkový let u nás a 1937 – bol zdokonalený
Tak ako vznikala technika stroje tak vznikalo aj ošatenie…………..


Islám – historické korene

Na začiatku 9. stor. Arabi vtrhli na Sicíliu a do 11. stor. uskutočňovali nájazdy na Taliansko.
V 2. štvrtine 11. stor. bojovní kočovníci Turkmeni prijali islam a inšpirovali sa ideami
V 13. stor., keď na hist. scénu vstúpili Mongoli. V r. 1209 sa pod vedením Čingischána ovládli Irán, Afganistan a radu juhoruských oblastí.
Po jeho smrti v r. 1227 v tom pokračovali jeho nasledovníci a čoskoro ovládli skoro celé Rusko a prenikli aj do Číny, Poľska a Maďarska. Jedna vetva dobyvateľov zamierila k citadele islamu – do Mezopotámie, Sýrie a Egypta.
 
Z ktorej časti Zeme prišlo nosenie šatiek, čepcov, a čapice ??? módny trend ??? alebo ochrana hlavy pred vetrom, mrazom a UV ľúčmi ???
 
Veľa situácii ma priviedlo z tomu, že skutočne je niečo medzi nebom a zemou a skutočne duša pomáha / riadi / dáva dobré rady , vety, komu treba. Vždy záleží od toho aká ta duša je. (vy viete že není váš majetok…) Aká silná je duša, tak silné vety /myšlienky z minulosti si objektívne spojíme so súčasnosťou a kde sa začalo prvé žitie na zemi, ako to kráčalo , ako sa človek zdokonaľoval riadil si trend života a pod……tzn duša = myšlienka + charakter človeka vaša pochodeň uvažovania ……….
 Na Slovensku je v súčasnosti 26 krojových oblastí, čítajte………………..

MOSLIMKY
Pod zahaľovaním, po arabsky „hižáb“ (doslova zakrytie, závoj), sa rozumie veľká šatka alebo dlhý hodvábny šál. Spoľahlivo zakryjú vlasy. Patrí k tomu aj voľné oblečenie s dlhým rukávom a sukňou pod kolená alebo častejšie po členky. Takto zahalené ženy uvidíte v školách, úradoch, bankách i na obrazovkách televízie Al Manár. Na juhu, v bejrútskej Dáhii, Tripolise či Baalbeku, stretnete ženy v dlhej čiernej takzvanej abáji. Je najprísnejšou a najkonzervatív­nejšou formou oblečenia tunajšej moslimky, ale iba zriedka so zahalenou tvárou. Častejšie sa takto obliekajú sunnitské ženy.
Moslimské dievča sa zahaľuje od deviatich rokov. A tak šatku nosí v škole, na ulici, ale aj doma, ak prídu cudzí muži.. Čoraz častejšie už vidno opačné prípady. Šatku síce majú, ale nosia „sexi“ svetríky, obtiahnuté legíny a krikľavý mejkap. Módny trend  ! Není to  proti islamským predpisom. V Koráne sa len odporúča ženám skromnosť a cudnosť vo vystupovaní a v obliekaní. V Libanone je oficiálne uznaných 18 vierovyznaní a náboženská sloboda i tolerancia k šatke sú samozrejmé.
V arabskej i svetovej literatúre zostavila niekoľko encyklopédií. V jednej z nich uvádza, že moslimky neboli prvé v praktizovaní diktátu zahaľovania. Ten údajne začali Asýrčania, pričom to bola výsada urodzených žien.
Islam Zahalovanie
Existuje niekoľko výkladov povinnosti či dobrovoľného zahaľovania sa moslimských žien. Dobrovoľné zahaľovanie v islame tak podčiarkuje snahu žien získať úctu a rešpekt mužov a postavenie v spoločnosti aké im tradične prináleží. \“Pre väčšinu z nás nie je šatka len kusom látky. Je to výraz oddanosti a lásky k Bohu, viera, že Boh chce pre nás to najlepšie. Ochrana zdravia. Nenosíme ich pre manželov, otcov, ale z vnútorného presvedčenia, pretože krása a zdravie je ako vzácny drahokam, ktorý sa neukazuje každému. Svojím odevom hovoríme, že chceme byť vážené a rešpektované nie pre svoju krásu, ale pre inteligenciu a schopnosti. Nechceme byť predmetom sexuálnych predstáv a nechceme byť obťažované.\“
Niektoré ženy nosia tradičné islamské oblečenie, ktoré im zakrýva tvár, ruky a vlasy, toto oblečenie sa nazýva burka alebo nikáb, iné si na verejnosti odhaľujú len ruky a tvár, vlasy majú zahalené šatkou, ktorá sa nazýva hidžáb.

V otázke zahalovania je môj názor, že hidžáb, ktorá zakrýva vlastne len vlasy, je porovnateľná s tým, čo nosia kresťanské mníšky!!!
Nechápem hystériu okolo hidžábu, nevidím na tom nič zlé. Je tú spojitosť medzi módou arabských žien, ktorá vznikla skôr ako Slovensko !!!!!!!  Na slovensku vznikli kroje, ako súčasť života kde štýl oblečenia , strih, látka, vyšívanie ľudia z 90% Zeme ,  prevzali z krajín Afriky,
Ženy v štátoch mimo Afriky a Azie si vybojovali svoje postavenie !!!!!!!! a samé sa snažili spoločensky dostať ženu k rovnoprávnosti muža !
 
KROJE + habit mníšky = habit moslimky
jedna úroveň obliekania  = vylepšená módou, trendom !!!!
 
Kysucký kroj
Účes a pokrývka hlavy
Dievky si rozdelili vlasy naprostriedku pútcom, sčesali ich hlboko cez sluchy a zaplietli do jedného vrkoča. Do vrkoča na konci vplietli úzku červenú, ružovú stužku a uviazali mašličku. Na Sviatok sa taká istá širšia stužka uviazala na vrkoč i v tyle. V zime nosili dievky na hlave plachetku.
Mladucha šla voľakedy na sobáš v parte, v 19. storočí však už išla vo venci z umelých kvetov doplnených farebnými a bielymi korálkami. Stuhy z venca siahali po pás.
Účes vydatých žien sa volal chomolka alebo novšie trtol.
Na účes sa kládol čepiec (čepec) a obtočil sa ešte tkanicami. Čepiec bol z tenkého bieleho plátna, zakrýval iba zadnú polovicu hlavy. Na čepiec vyšívali obdĺžnik technikou počítanej nite a retiazky. Do prvej svetovej vojny sa nosila na čepci dlhá šatka podvika, podvička.
Bola z tenkého kupovaného plátna (šifón, batist – 30-35 cm X tri rífy, t. j. asi 220 cm). Viazala sa vždy na čepiec – prvý raz do nej zavili nevestu pri čepčení. Ovinula sa cez uši a vzadu sa zaviazala na uzol, konce viseli na chrbte previazané tkanicami od zástery.
 Oravský kroj
Dievčatá sa česali na chodňík, na tyle si zapletali trojpramenný vrkoč, do ktorého vpletali šnúrky alebo stužku. Vydaté ženy si vlasy kičkali inak. Predelili ich pútcom, vpredu si ich začesali na boky a pomastili. Na účes si položili čepiec. Staršie čelenky sa podobne ako v predošlej dolnooravskej oblasti vyšívali na sieti, neskôr na tyle, boli háčkované. Na čepiec si uväzovali malé alebo veľké šatky (handra) z farbiarčiny alebo biele z ľanového plátna.
 
Litpovský krok
Účes a pokrývka hlavy
Dievčatá mali vlasy rozčesané na pútec a vzadu zapletené do jedného trojpramenného vrkoča. Dospelé dievky i nevesty nosili na hlave veniec z rozličných umelých kvetov, korálkov a ozdôb. Účesy vydatých žien sa v jednotlivých dedinách odlišovali. Vlasy sa rozdeľovali pútcom na dve polovice. Plátenný čepiec kápka sa zdobil podobnou výšivkou. I dnes chodia ženy v čepcoch bez šatky, alebo si naň viažu veľkú bielu šatku (150 × 150 cm), (handra). Po druhej svetovej vojne sa začali nosiť i malé štvorcové šatky. Veľké šatky sa zaväzujú tak, že sa pod bradou prekrížia a vzadu na hrdle zaviažu.
 
Na Slovensku trvalo niekoľko storočí, kým k základným druhom oblečenia, skladajúceho sa zväčša iba z dvoch až troch častí, pribudlo množstvo ďalších. Tie sa odlišovali materiálom, strihom, vzorom, farbami aj výzdobou, čo viedlo k vzniku rozmanitých krojových variantov. Rozhodujúcu úlohu v tomto vývine zohralo zrušenie nevoľníctva a poddanstva, ako aj nástup peňažného hospodárstva a rozvoj trhu.
Od  polovice 19. storočia sa ľudový odev začal rozlišovať nielen podľa oblastí, ale aj podľa príležitostí, na aké bol určený a rozdelené na časti :
Ktorá žena sa bude vydávať, či už má dieťa, alebo človek nosí smútok po blízkej alebo vzdialenej rodine, k akému náboženstvu či spoločenskej vrstve patrí.
 Až do začiatku 18. storočia sa na zhotovenie ľudového odevu používali výlučne doma spracované druhy textílií – ľanové a konopné plátno, domáce súkno, vlnené tkaniny a kožušiny.
Máme 21 storočie a na jar, v lete, na jeseň v zime, u starších žien hlavne žijúce na dedinách,  šatky zaväzované na krku ostali ako doplnok ošatenia, ochrany hlavovej oblasti voči vetru, chladu, mrazu, UV žiarenia  zostalo dodnes !!
Od jednoduchého k zložitému
Ešte v 1. polovici 20. storočia sa nosili takmer na celom Slovensku odevné časti z domáceho plátna, tvoriace základ celého oblečenia. Nosili ich muži aj ženy, mali rovnaký strih a boli určené takmer na všetky činnosti. Pôvodné mužské oblečenie sa skladalo z jednotnej košele a plátených gatí. Obe časti sa šili z pravouhlých kusov materiálu a ich tvar závisel od šírky tkaniny a spôsobu jej použitia, preto napríklad známa detvianska košeľa zakrýva len hornú časť trupu. Od strihovo rovnakých nohavíc sa líšili gate šité napríklad v okolí Levíc a v južnejších častiach Slovenska, ktoré boli oveľa širšie a pripomínali bohato naberanú sukňu.
Košele sa už v 19. storočí začínali šiť aj z kupovaných látok
Aj pôvodné ženské oblečenie malo iba dve časti – spodník a košeľu, ktorú poznáme aj pod názvami rukávce či oplecko. Dopĺňala ich zástera, prípadne sukňa, u vydatých žien aj čepiec.
Na tento základný odev si začali postupne muži aj ženy obliekať zložitejšie a nové časti. Tie sa medzi ľud dostávali pod vplyvom módy, ako aj z iných spoločenských vrstiev. Najmä na prelome 19. a 20. storočia začali byť u nás populárne sukne z ťažkého súkna, hodvábu či brokátu, letnice, vyšité alebo vytkané zástery, šurce, zápony a kuchynky, živôtiky, prucle, rôzne stužky, tkanice, mašle a iné odevné časti.
 
Keď šaty rozprávali
Ako som už spomínala, každý krojový variant a jeho časti mali svoju reč, podľa ktorej sa dalo rozoznať, na akú príležitosť sú určené. Najvýraznejším znakom dievčaťa bola a v niektorých oblastiach Slovenska dodnes je – parta, čo je stužkami zdobený veniec. Jej použitie je obmedzené iba na svadobný deň a symbolizuje povýšenie dievčaťa na „kráľovnú“, ale aj zadanie sa jedinému partnerovi a koniec slobody.
Keďže kroje zdôrazňovali spoločenské postavenie nositeľa, líšili sa aj materiálom. Pre bohaté sedliačky sa šili z jemného plátna, pre chudobnejšie ženy z hrubého. Majetkové rozdiely sa prejavovali aj na výšivkách rukávcov, napríklad v okolí Trnavy, kde bohaté ženy nosili výšivky zo zlatej nite a chudobné napodobňovali zlato hodvábom. Na Horehroní sa dalo z výšiviek „vyčítať“ nielen bohatstvo, ale aj to, či je žena vydatá, alebo má deti.
Obyvateľky Bošáce zasa podľa liturgických farieb cirkevných období striedali až 52 záster. Tie plnili nielen rozlišovaciu, ale aj estetickú funkciu. Kým u mužov zostala len ako súčasť pracovného odevu, u žien sa stala dôležitým a reprezentatívnym znakom ich vkusu.
 Sviatočné kroje nenosili len dospelí, ale aj deti. Dokonca už pred narodením mali pripravenú košieľku, kabátik a čepček s červenou mašličkou, ktorá ich mala ochrániť pred chorobou. Po treťom až štvrtom roku života sa deti obliekali do kópií krojov dospelých.
 
Trvalá hodnota
„Pre nás sú naše kroje krásne a milujeme ich ako sokol vrchol hory a ako jeleň lesnú tíš…“ napísal Ľudovít Štúr vo svojom diele Starý a nový vek Slovákov. Dnes sa z kroja stalo, kultúrne dedičstvo.


ISLAM
Islam je jedným z najväčších svetových náboženstiev. Odhaduje sa, že sa k nemu hlási 1100 až 1300 miliónov veriacich. Zakladateľom islamu je prorok Mohamed, o ktorom moslimovia veria, že bol najväčším a posledným prorokom zoslaným bohom.

Slovo islam znamená pokora!!! vedeli ste to ????????????
Pri kritike moslimov, že bijú ženy sa treba pozrieť aj na situáciu na Slovensku (Čechách). Každá piata žena je vystavená násiliu svojho muža či druha. Takže nie všetci Arabi ponižujú a nie všetky Arabky sú ponižované.

Náboženstva čo sa o nich píše…………….. dajte si do súvisu dobu kedy vznikali a prídete na to, že oblečenie , šatky, hudba, tanec, spev všetko prišlo z tade k nám a človek začal postupne inak žiť.
Vezmime si Zuberec. = Dolná časť Oravy. Je tam cca 50 domov ako sa žilo storočia !!! v roku 1612 bol ešte obývaný .
Čo si ľudia utkali,  ušili, navarili, napiekli, dopestovali, vyrobili , to maliNeboli ešte závody, neboli firmy.
Na spôsob ako sa žilo na Slovensku napr v Zuberci , takto žijú ešte dnes , mnohé rodiny v arabských štátoch !!!!!!!!!!, elektriku  majú …… ale ústredné kúrenie ani vodovod rodiny nepoznajú, mnohí nemajú ani kúpeľne, kúpu sa vo verejnom kúpalisku za poplatok.  (ukážem vám obrázok ako si doma kúria viď nižšie) . Vodu na pitie si kupujú v obchodoch !!


BUDHIZMUS vznik a aby ste vedeli o čom to je…….
Je to náboženstvo 300 miliónov ľudí žijúcich najmä v juhovýchodnej Ázii. Vychádza z učenia Siddhártu Gautamu, Budhu (t.j.osvieteného), ktorý žil v severovýchodnej Indii (asi 563-483 pred n.l.). Budhisti veria, že po smrti sa opäť narodíme v inom tele. ………(neverte tomu !!! len čítajte nič viac….)


JUDAIZMUS vznik a aby ste vedeli o čom to je…….
Židia boli prví, ktorí verili v jedného boha, Jahveho, a to už pred 4000 rokmi. Boh uzavrel s ich predkom Abrahámom zmluvu, že bude ich bohom a oni budú jeho vyvoleným národom, ak sa budú riadiť presnými predpismi a budú šíriť jeho slovo. Neskôr boh vyslobodil židov z otroctva a dal svoje zákony ich vodcovi Mojžišovi. Zákony boli spísané v Tóre, obsahujúcej príkazy, podľa ktorých sa židia riadia celý život. Židia s nádejou očakávajú príchod vyvolenej osoby, Mesiáša, ktorý vykúpi Izrael.

KRESŤANSTVO vznik ale je rozdelené …..
Kresťanstvo je pravdepodobne najväčšie svetové náboženstvo s viac než 1500 miliónmi veriacich na celom svete. Kresťania veria, že Ježiš Kristus bol Mesiášom. Bol to žid, ktorý žil vo Svätej zemi pred 2000 rokmi. V skutočnosti existujú tri hlavné smery kresťanstva: Rímskokatolícke, protestantské a pravoslávne.

HINDUIZMUS vznik a aby ste vedeli o čom to je….
Hinduizmus je jedným z najstarších svetových náboženstiev a vznikol pred 5000 rokmi. Uctieva mnoho rôznych bohov, ale všetci veria v dharmu, teda v správny spôsob života. Zároveň veria, že všetci sme žili v jednej minulosti. Ak sme žili v súlade s predpismi, narodíme sa a v lepšom živote, ak nie, prevtelíme sa na zviera či rastlinu.

 
Šatka
Existovali 2 druhy šatiek na hlavu. Staršími druhmi bola obdĺžniková šatka (obrysáč, odevačka, podvika, škróbka), ktorá bola široká 20-50 cm a dlhá 150-300 cm a veľká štvorcová šatka (chustka, ručník) o rozmeroch 120-150×120-150 cm. Obdĺžniková šatka bola z jemných látok (plátno, šifón, batist, vapér, tyl) výlučne bielej farby. Na koncoch bola zdobená výšivkou a čipkami. Do polovice 19. storočia bola šatkou, ktorou mali vo všedné i sviatočné dni pokryté hlavy slobodné dievčatá aj vydaté ženy. Uväzovala sa priamo na účes alebo na čepiec. Na prelome 19. a 20. storočia sa stala súčasťou len sviatočného odevu vydatých žien, obradového odevu mladuchy, kmotry nesúcej dieťa na krst alebo ženy idúcej po pôrode na úvod. Najdlhšie sa nosila, do 1. polovice 20. storočia, v oblasti severozápadného Slovenska. Veľká štvorcová šatka bola najčastejšie z modrotlače s bordúrou a drobným vzorom alebo z bieleho jemného plátna, v jednom rohu s výšivkou a čipkou. Zriedkavejšie boli červené alebo čierne šatky s olejovou potlačou bordúry a kvetinových vzorov. Veľké šatky z modrotlače sa nosili najmä v zimnom období. Od konca 19. storočia ich nahradili o niečo menšie šatky z hrubších a teplejších vlnených látok. Veľké biele šatky z jemného plátna sa nosili len na veľké sviatky.
Čiapky a šiltovky zabezpečujú ochranu hlavy proti elektromagnetickému smogu, ale prinášajú aj štýlový trend
Asi pred 7000 rokmi – sa stala vlna prvým vláknom, ktoré si našlo cestu do látky (pohľadajte si niečo O prírodných vláknach a pradení). Človek tej doby si mohol vybrať iba medzi vlneným odevom a odevom z kože. Z kostí vyrobil a začal používať ihlu. 
Z obdobia 3000 rokov p.n.l. – pochádzajú prvé dôkazy o použití bavlny v Indii a Egypta (stredovek )

Nesmieme, ale zabúdať, že úlohou oblečenia je chrániť nielen proti zime, ale aj proti vetru, slnku, horúčave (teploty počas roka v krajinách) , vlhku, piesku a hmyzu

ranom stredoveku v západnej Európe sa čiapka znovu ojedinele objavuje v anglosaských rukopisoch z 10. a 11. storočia na vyobrazeniach bojovníkov, ako frýgické čiapky alebo helmy. Vo vrcholnom stredoveku bola súčasťou odevu neapolských námorníkov. Vyvinula sa z nej Corno Ducale, pokrývka hlavy benátskeho dóžu.
Čiapka sa ako symbol slobody dostala aj do znakov niektorých amerických štátov, z ktorých mnohé získali nezávislosť v dôsledku Francúzskej revolúcie a Napoleonových ťažení. Objavuje sa preto v štátnom znaku ArgentínyBolívieKolumbieKubyNikaraguySalvádoru aj v znaku amerického štátu Západná Virgínia. Frýgická čiapka sa taktiež nachádza na vlajkách SalvádoraHaitiNikaraguy a na zadnej strane vlajky Paraguaja. Je súčasťou vlajok a pečatí štátov USA New York (pečať štátu New Yorkvlajka štátu New York) a New Jersey, práve tak ako vlajky brazílskeho štátu Santa Catarina. Okrem toho bola čiapka súčasťou bývalého znaku Dominikánskej republiky (18441865) a bývalej vlajky Argentíny (18361849).
Vyskytuje sa aj na vlajkách argentínskych provincií: CorrientesJujuyMendozaSan Juan; a znakoch: CorrientesJujuyMendozaBuenos AiresTucumán a Catamarca.

Dagmar Revayová © 29 januára 2017