Dýchavičnosť čo je za tým ? chrbtica, spánok, alebo nervový systém ?

Dýchavičnosť chrbtica, spánok, alebo nervový systém.

Dýchanie je absolútny základ života a nielen kvôli životodarnému kyslíku. Dýchaním sa aktívne zapája niekoľko svalových skupín a pasívne pôsobí na väzivový, nervový, motorický systém a ďalšie telesné funkčné jednotky. Správne dýchanie umožňuje telu prosperovať, znižuje stres, uvoľňuje, doslova vdychuje životu Život.

Lenže problémy sa s dýchaním sa zvyčajne začnú objavovať už v detstve. Napríklad skoliotické držanie tela. V dospelosti je nesprávne dýchanie prítomné tam, kde sa objavujú nešpecifikované bolesti chrbtice a problémy s vnútornými orgánmi. Aj pri špecifických diagnózach, poškodených platničkách a iných organických zmenách sa zistí zlé držanie tela, ktoré ide ruka v ruke s nesprávnym dýchaním.

Dýchavičnosť nastupuje hlavne v polohe ležmo. Dýchavičnosť je aj v spánku aj pri zaspávaní

Pri bolesti krčnej a hlavne hrudnej chrbtice môže bolesť vystreľovať medzi lopatky, SMEROM DO PREDNEJ časte hrudníka.

Dýchavičnosť je typická pre ochorenia dýchacieho systému a pľúc , ale aj  pre ochoreniach srdcovo-cievneho systému. (JA SA v článku venujem dýchavičnosti bežnej – chrbtica, hrubé črevo, nervový systém.) Príčinou môže bežná a nezávažná stresová situácia, psychická záťaž, ALE aj  alergia až závažné a život ohrozujúce stavy.

Dýchavičnosť je charakterizovaná pocitom nedostatku vzduchu. Pričom sťažené dýchanie je často opisované pocitom dusenia sa či nedostatočným nadýchnutím sa.

Často sa tak stáva pri psychickej záťaži či strese a taktiež pri problémoch s chrbticou. Najviac, k sťaženému dýchaniu sa môžu pridružovať ostatné príznaky, ako je búšenie srdca, bolesť na hrudníku, potenie, únava, bledosť, nevoľnosť či zvýšenie telesnej teploty až horúčka. 

Sťažené dýchanie, samozrejme, je typické pre ochorenia respiračného systému. Príkladom je i sezónna chrípka. Dyspnoe sa bežne vyskytuje i pre zvýšenie telesnej teploty a pre horúčku. Pričom, nemusí stúpať iba pri infekcii dýchacích ciest.

Akútne, teda náhle zhoršenie dýchania si vyžaduje pozornosť. Nakoľko môže ísť aj o závažné zdravie a život ohrozujúce stav. 

V spánku sa najčastejšie  dýchavičnosť prejavuje okolo 2 hodiny v noci a okolo 4 a 5 ráno. V noci pracuje hrubé črevo. O 2 hodine začne tráviaci systém a hrubé črevo pracovať a pracuje min do 6 ráno, preto vegetatívny a nervový systém podľa typu a zloženia potravy od žalúdka po hrubé črevo, aktivuje dráždi nervový systém A MA s tým súvis aj typ chrbtice tzn počas dňa spazma chrbtice – v noci sa prebudíte – Dusíte sa, potrebujete studený vzduch. Hrudník máte podráždení , cítite srdce búši,  cítite v hrudníku tlak , akoby stav silnej depresie a otvárate okno a dýchate studený vzduch. Pokiaľ je dýchavičnosť, spôsobená chrbticou a hrubým črevom, hľadáte a chcete dýchať studený vzduch. Teplý vzduch vás ničí….

O 5 ráno po predýchaní problému, chcete ešte spať, ale to nejde. Zaujímavé je, že ak si urobíte kávu a do vychladnutia a vypitia kávy , myseľ zamestnáte čítaním/ počúvaním atd. Po 6 hodine pokračovanie spánku sa dostaví.  

Psychika, dýchavičnosť, spánok, mozog

Vzduch prechádza cez nos a ústa hornými dýchacími cestami až do dolných dýchacích ciest a pľúc. Výmena plynov nastáva v drobných pľúcnych mechúrikoch.

Krv v cievach je poháňaná srdcom. Najviac, nad dýchaním má kontrolu mozog a miecha.

A problém, ktorý vyvolá dýchavičnosť môže nastať v akejkoľvek vymenovanej časti a úrovni.

Váš mozog je jednou z najaktívnejších častí vášho tela počas spánku. Kým spíte, mozog spracováva informácie, ktoré ste získali počas dňa, vytvára si nové spomienky, upevňuje veci, ktoré ste sa naučili a ktoré sú dôležité, a tiež vyhodí všetko nepotrebné. To je dôvod, prečo sa nočná práca vždy obráti proti vám. V skutočnosti informácie z noci dostatočne nespracujete a neuchováte.

 Stručne povedané, potrebujete odpočinok, aby ste zapečatili informácie, ktoré ste sa naučili. Okrem toho môže obmedzovanie spánku negatívne ovplyvniť vaše rozhodovanie, riešenie problémov a spôsob, akým zvládate svoje emócie. Nedostatok môže znížiť vašu pozornosť a schopnosť sústrediť sa.

Keď spíte, vaše telo posilňuje váš imunitný systém, takže jeho bunky a proteíny bojujúce proti infekcii môžu odraziť cudzích útočníkov (napríklad prechladnutie, chrípku a iné choroby). Nedostatočný spánok však narúša fungovanie imunitného systému, a tak si svoju prácu rovnako nesplní. Ľudia, ktorí spia menej ako šesť hodín, majú väčšiu pravdepodobnosť, že ochorejú, keď sú vystavení vírusu prechladnutia, navyše majú aj sťažené zotavenie. 

Nočná aj denná dráždivosť, spôsobuje zúženie dýchacích ciest a s tým súvisiace problémy s dýchaním. Zodpovedné sú za to receptory vegetatívneho nervového systému, cieľom pohybu svalstva chrbtice je preto zmierniť rozhýbaním – napätie svalstva sa zmierni a dýchacie cesty sa rozšíria.

Pojmy, ktoré sú významné pri dýchaní:

  • eupnoe – normálne dýchanie
  • apnoe – zastavenie dýchania
  • asfyxia – dusenie sa, nedostatočné dýchanie
  • tachypnoe – zvýšená frekvencia dýchania, bez ohľadu na hĺbku
  • bradypnoe – spomalené dýchanie
  • hyperpnoe – prehĺbené dýchanie
  • hypopnoe – plytké dýchanie
  • dyspnoe – pocit sťaženého dýchania
  • anoxia – neprítomnosť kyslíku
  • hypoxia – znížené množstvo kyslíku
  • hypoxémia – znížené množstvo kyslíku v krvi
  • hyperkapnia – nadbytok oxidu uhličitého 
  • ischémia – nedostatočný prívod krvi do tkanív a buniek
  • ARI, akútna respiračná insuficiencia – náhle vzniknutý stav s rizikom ohrozenia zdravia a života