Nedráždi  nadobličky- progesterón má veľký vplyv u žien aj u mužov…..

Nedráždi  nadobličky- progesterón má veľký vplyv u žien aj u mužov…..

Žľazy s vnútorným vylučovaním nielen ,že spolupracujú s nervovým systémom organizmu, ale niektoré časti nervového systému majú funkciu endokrinných žliaz (hypotalamus a dreň nadobličiek). Štúdiom endokrinných žliaz, látkami, ktoré vylučujú a taktiež aj ich chorobami sa zaoberá Endokrinológia.

1- epifýza, 2 – hypofýza, 3 – štítna žľaza, 4 – detská žľaza, 5 – nadobličky, 6 – pankreas,
7 – ženské pohlavné žľazy – vaječníky, 8 – mužské pohlavné žľazy  – semeníky.

Látkové riadenie činnosti organizmu je staršie ako nervové riadenie. Uskutočňuje sa prostredníctvom hormónov, ktoré sú nositeľmi chemickej informácie. Majú len riadiace účinky a  nie sú teda zdrojom energie,

Tvoria sa v špeciálnych tkanivách, odtiaľ ich rozváža krv. Pôsobia len na bunky svojich cieľových tkanív a orgánov. Tieto bunky majú špecifické molekulové štruktúry – receptory, ktoré viažu len určitý im zodpovedajúci hormón.

Hormóny delíme na žľazové a tkanivové.  Hormóny delíme podľa účinku:

Napr . hormóny riadiace premenu živín:

inzulín, glukagón, tyroxín, rastový hormón, glukokortikoidy

Napr. oxytocínpohlavné hormóny:

estrogén, progesterón, testosterón, choriongonadotropín

Pohlavné žľazy sú žľazy s vnútorným vylučovaním, ktoré vylučujú hormóny pôsobiace na vznik druhotných pohlavných znakov (napr. vzhľadové odlišnosti muža a ženy), prípadne u žien riadia menštruačný cyklus

Semenníky (testes) sú pohlavné žľazy, kde sa tvorí mužský pohlavný hormón testosterón, ktorý ovplyvňuje rast pohlavných orgánov, vznik druhotných pohlavných znakov a pohlavné správanie sa muža. Ich úlohou je tvorba spermií.

Testosterón je najdôležitejší mužský hormón, ktorý vzniká v semenníkoch . Testosterón pôsobí na primárne a sekundárne pohlavné znaky. Primárne – rast pohlavných orgánov samcov, sekundárne – mužské proporcie, svalstvo, zarastanie, ochlpenie, rast hrtanu, mutácia. Má vplyv na telesnú stavbu a spolu s estrogénmi zohráva kľúčovú úlohu v rozdielnom vzhľade mužov a žien. Netvorenie sa a nedostatok progesterónu má vplyv na primárne znaky,plešatenie, nechuť na milostný život, depresie, neschopnosť „vypnúť mozog , úzkosť, znížený imunitný systém, aj neplodnosť muža …… tvorí  sa onko ochorenie………napr prostata ………

Poznámka pre mužov = Andropauza, nazývanú tiež mužský prechod, sprevádzajú pocity menejcennosti a nízkej sebadôvery. Ak sa k nim pridružia aj sexuálne problémy, psychika muža dostáva zabrať. Únava, podráždenosť, depresia, znížená sexuálna aktivita, pokles tvorby pohlavných hormónov. Problém s kĺbmi a so svalstvom, zhoršovanie pamäti, návaly tepla, potenie, nespavosť, alebo (naopak) zvýšená potreba spánku. Znížený fyzický výkon a celková rozladenosť. Presne tak vyzerajú sprievodné znaky andropauzy. K prvému úbytku testosterónu dochádza okolo 30. roku života. Hladina testosterónu však klesá veľmi pomaly – výraznejší úbytok sa prejaví až medzi 50. – 55. rokom života.

Hlavný rozdiel medzi mužským a ženským prechodom je ten, že v prípade andropauzy nejde o úplné pozastavenie produkcie pohlavných hormónov, ako je to u žien. Pokles býva síce plynulý, no nikdy sa úplne neskončí.

progesterón – Ženské pohlavné žľazy

U žien sa pohlavné hormóny tvoria vo vaječníkových folikuloch a žltom teliesku, vo vaječníkoch. Počas tehotenstva sa tieto hormóny tvoria v plodovom koláči. Najdôležitejšie  ženské hormóny sú:

· estrogény- estradiol a estrón, tieto hormóny vplývajú  na vývin mliečnych žliaz, vznik ženských foriem tela a typicky ženské rozloženie tuku.

· gestagény- skupina ženských pohlavných hormónov, ktoré vznikajú vo vaječníkoch v druhej polovici menštruačného cyklu a po oplodnení aj v placente. Gestagény blokujú účinok estradiolu. Najdôležitejší je progesterón. Tvorí sa v žltom teliesku, v kôre nadobličiek a v placente.. V mladom veku netvorenie sa progesterónu vzniká u žien, že neprebieha ovulácia, tzn není plodná a má problém s menštruáciou.

V meno-pauze (klimaktérium) netvorenie sa a  nedostatok progesterónu, žena nemá chuť na milostný akt, mení sa žene nálada, nespavosť , alebo ľahký a prerušovaný spánok , padanie vlasov, priberá, depresia, únava, mení sa obsah červených a bielych krviniek v krvi

(tu sa pozastavím a doplním, ak kvôli červeným krvinkám preferujete konzumáciu výrobkov/potravín so železom, musíte prijímať aj vitamín C, inak železo z potravín, telo neuloží / neprijme, ale ho len vylúči !! Tzn napr trochu citrónovej vody treba piť. )

pokračovanie textu : ,znížená imunita, krvácanie rôzneho typu napr špinenie, silné krvácanie, tvorí  sa onko ochorenie……napr krčok maternice a pod. Menopauza u žien sa prejavuje do 56 – 65. rokov života.

PODMOZGOVÁ ŽĽAZA

je spojená s hypotalámom. S medzimozgom vytvárajú hypotalamo-hypofýzový komplex. Je rozdelená na 3 častí:

Predný lalok hypofýzy produkuje 6 hormónov:

Nadobličky

Nadobličky sú párové žľazy uložené na hornom póle obličiek.

majú kôru a dreň.
V kôre kortikoidy a mineralokortikoidy
V dreni adrenalín a noradrenalín. ===  ktorých vývojový pôvod je odlišný a vylučujú svoje vlastné hormóny.

 Kôra nadobličiek

Bunky kôry nadobličiek produkujú dve skupiny hormónov: glukokortikoidy (najmä kortizol) a mineralokortikoidy (aldosterón).

Aldosterón riadi hospodárenie s minerálnymi látkami, a to so sodíkom a draslíkom. Podnecuje zadržiavanie sodíka v organizme (obmedzuje jeho straty, najmä obličkami) a zvyšuje vylučovanie draslíka. Aldosterón je pre život nevyhnutný. Jeho sekrécia je riadená priamo obsahom sodíka v tele.

Akútny nedostatok mineralokortikoidov vedie k stratám sodíka, a tým aj vody z organizmu. Postupne nastáva rozvrat vnútorného prostredia, ktorý má za následok poruchy telesných funkcií a napokon aj smrť.

Glukokortikoidy – kortizol – majú širší rozsah pôsobenia. Zasahujú do premeny živín, najmä bielkovín a tukov. Zvyšujú rozpad bielkovín a zo zásobární uvoľňujú tuky. Tým mobilizujú vnútorné rezervy zdrojov energie a udržujú hladinu glukózy najmä v situáciách, keď sú na organizmus kladené zvýšené nároky. Vo väčších dávkach tlmia zápalové a alergické procesy, čo sa využíva pri liečbe.

Sekrécia glukokortikoidov je riadená z medzimozgu cez lalok hypofýzy.

Dreň nadobličiek

Dreň nadobličiek je vlastne prispôsobené nervové tkanivo a produkuje adrenalín a noradrenalín. Obidva tieto hormóny povzbudzujú činnosť obehovej sústavy a tým „dráždia“ pankreas, pečeň, močové cesty, a ako takú celú nervovú sústavu .

Hormóny drene nadobličiek a glukokortikoidy zvyšujú odolnosť organizmu proti stresu, čo vyplýva z ich účinkov: mobilizujú zdroje energie, povzbudzujú obehovú sústavu, zlepšujú dýchanie, povzbudzujú aj činnosť mozgu. Stres je záťaž organizmu, ktorá môže byť spôsobená najrozličnejšími podnetmi a procesmi. Je to napr. poranenie, chirurgický zákrok, infekcia, pracovné preťaženie fyzické alebo psychické a pod.

POHLAVNÉ ŽĽAZY : vaječníky progesterón a estrogén
semenníky testosterón

Únavou nadobličiek (adrenálnym vyčerpaním) trpí až 80% populácie. Chronický stres, životný štýl ovplyvňuje schopnosť ľudského organizmu vysporiadať sa s telesnou, duševnou a emočnou záťažou. Cítite sa celý deň unavene, aj napriek tomu, že spíte dlho?

Pokiaľ trpíte únavou nadobličiek, môže to byť jednou z príčin rôzneho ukladania tuku a nedostatku vašej energie. 

Nadobličky produkujú viac než 50 hormónov, ktoré ovplyvňujú prakticky každú dôležitú funkciu v našom tele

 Únava nadobličiek je spôsobená chronickým stresom, každodenným prísunom veľkého množstva stimulantov, zlým jedálničkom a spánkom. Veď spomeňte si koľkokrát denne sa vystresujete úplne zbytočne za volantom kvôli banalite v práci , pri deťoch, v samote, alebo koľko šálok kávy si dáte každú sobotu, aby ste vôbec udržali oči otvorené.

Pri každodennom strese musia naše nadobličky neustále produkovať stresový hormón kortizol. Kortizol je hormón boja a úteku. Adrenalín je však prvý hormón, ktorý sa pri strese začne produkovať a uvoľňovať do tela. Keď zaregistrujeme nebezpečenstvo vyšle sa informácia o ňom do časti mozgu . Boli sme nim obdarení preto, aby sme dokázali aktivovať maximálnu silu pre boj.. Unavené nadobličky majú vplyv aj na hladinu testosterónu. 90% produkcie testosterónu síce zaisťujú semeníky, ale nezanedbateľných 10% pripadá na nadobličky.

Prevencia únavy nadobličiek

Pre prekonanie alebo prevenciu adrenálnej únavy je kľúčové nestresovať sa, ovládnuť stres.  Skrátka prestať sa toľko stresovať kvôli maličkostiam. Naučiť sa zvládať stres je prvým krôčikom ku spokojnému životu a zdravým nadobličkám.

1. Zlepšite svoje stravovanie

Vyhoďte zo svojho jedálničku cukor (tým chcem napísať, nepridávajte si ho do čaju, kávy, kakao atď) a iné rafinované zdroje sacharidov, alkohol a ďalšie záťažové jedlá. Pridajte potraviny bohaté na kvalitné tuky. Preferujte mäso, ovocie a zeleninu bez chemických postrekov (ja viem, že 99% nakupujeme, ale nezaťažujte stravu tým, že kúpime nie úplnú kvalitu a ešte tam pridáme čo netreba a začnú problémy s cholesterolom – pokračuje diabetes a pokračovanie ma spád…… ak si spomeniete v jednej prognóze hovorím, že človek bude mať „iné telo“) . Pokiaľ „liečite“ svoje nadobličky, nerobte prerušované hladovanie, pri ktorom dochádza k produkcii kortizolu. Síce je to úžasná metóda ako dosiahnuť maximálnu mentálnu produktivitu a spálenie tukov, ale do programu liečby nadobličiek sa proste nehodí. Obmedziť veľmi sýtené – perlivé minerálky, alkohol, menej chilli, čierneho mletého korenia, ligurček – viac píšem v poradenstve….

Žiadna potravina, ani bylina neobsahuje progesterón. Tzn ženská maternica, mužské semenníky sú z môjho uhla pohľadu , len sekundárny problém vzniku nízkeho progesterónu , lebo primárny zdroj sú nadobličky.

2. Zlepšite spánok

Toto je začarovaný kruh, pretože adrenálna únava spôsobuje problémy so zaspávaním. Takže ako chcete zlepšiť spánok? 🙂 

Omnoho dôležitejšie než dĺžka spánku, je kvalita spánku. Je potrebné dostať sa čo najrýchlejšie do hlbokého spánku a zostať v ňom čo najdlhšie. Tu je pár rád, ako to urobiť:

  • Dajte si pred spánkom dostatočné množstvo horčíku s aktívnou formou vitamínu B6,
  • Pokiaľ nebudete spokojní, pridajte nápoj z – valeriána lekárska.
  • Kvalitne 2 hodiny pred spánkom povečerajte podľa bodu jedna. Vhodný je napr lososs (omega3) so zemiakmi.
  • Pokiaľ to ide, prepnite mobil do flight módu, aby ste sa vyhli škodlivému žiareniu EMF. Pokiaľ máte wifi rúter v rovnakej miestnosti ako posteľ, vypnite ho.
  • Odporúčam tiež 10 minút pred spánkom poriadne vyvetrať miestnosť, v ktorej spíte. V teplejších dňoch vetrať celú noc.

3. Obmedzte kávu. – nerobte si silné zalievané kávy, nepite doppio označuje dvojité espresso. Tento nápoj nájdete aj v angličtine double kávu atd.

Verte alebo nie, dráždi to nadobličky a tie vytvárajú priveľa adrenalínu a nadobličky majú potom problém vytvoriť vám progesterón !!!!!!

 Naraz zistíte, že dokážete fungovať aj bez každodennej silnej kávy a bude sa vám to páčiť. Zvyknete si…

Zabudnite aj na to že kofeín je spaľovač tuku. Motivujte sa radšej pohybom ku cvičeniu sami prostredníctvom nastavenia mysle, stravy, regenerácie a kvalitného tréningu. 

4. Vyskúšajte meditáciu – autogénny tréning

V dnešnej dobe je jednoduché začať s meditáciou a nemusíte si kupovať letenku do Indie , aby ste hľadali svojho guru. Často v poradenstve píšem autogénny tréning, ktoré vás prevedie základmi meditačného cvičenia.

Dagmar Revayová © 29 decembra 2023